Федерална управа за геодетске и имовинско-правне послове и Министарство правде ФБиХ одржали су конференцију за медије на којој су презентовали резултате имплементације Пројекта регистрације некретнина у ФБиХ
Након потписивања Споразума о заједничкој имплементацији активности на системском ажурирању података о некретнинама катастра и земљишне књиге Босне и Херцеговине Федерална управа за геодетске и имовинско-правне послове (ФГУ) и Министарство правде ФБиХ реализују Пројекат регистрације некретнина у Федерацији Босне и Херцеговине. Надлежне институције у ФБиХ су у протеклом периоду имплементирале изузетно значајне и захтјевне активности овог пројекта.
“Пројекат регистрације некретнина у ФБиХ остварио је напредак у складу са планираним активностима и очекиваним резултатима предвиђеним у извјештајном периоду, а све у корист наших корисника, прије свега грађана”, казао је директор ФГУ Жељко Обрадовић на конференцији за медије, која је одржана у уторак, 29. 9. 2015. године, у просторијама Владе ФБиХ.
Тако су активности усклађивања података о некретнинама између земљишне књиге и катастра у потпуности завршене у седам катастарских општина у Грачаници, Посушју и Тешњу, док је у току реализација успоставе/замјене земљишне књиге у општинским судовима Грачаница, Широки Бријег и Тешањ.
У седам катастарских општина у Бугојну, Горажду, Градачцу и Мостару завршава се пројекат усклађивања података о некретнинама, док се у девет катастарских општина у Великој Кладуши, Цазину, Бихаћу и Томиславграду имплементира трећа фаза. Конкурсни процес за четврту фазу завршава се у Тузли, Живиницама, Лукавцу, Орашју, Зеници, Завидовићима, Маглају, Какњу, Чапљини, Сарајеву Центар, Новом Сарајеву и Илијашу.
„ФГУ је реализацијом пројекта успоставе јединственог софтвера за катастар омогућила обједињавање катастарских података ФБиХ, као и њихову онлине презентацију. Сви катастарски подаци, и графички и алфанумерички, налазе се у јединственој бази података, а 70% тих података је у дигиталној форми“, посебно је истакао директор Обрадовић.
“С крајем овог тромјесечја 99% земљишне књиге у ФБиХ је дигитализирано. Тако је у електронски вођеној земљишној књизи ФБиХ евидентиран укупно 1,21 милион земљишнокњижних уложака, од чега је 31% засновано на новом катастарском премјеру”, истакао је министар Мато Јозић и додао да је процес дигитализације земљишне књиге још у току у општинским судовима Тузла и Јајце, гдје је за дигитализацију преостало још 17.000 земљишнокњижних уложака.
У оквиру активности на системској успостави/замјени земљишне књиге интензивно се радило на рјешавању предмета који су током претходног тромјесечја запримљени у електронски вођену земљишну књигу општинских судова у Тешњу, Широком Бријегу и Грачаници.
“У овом тромјесечју је у електронски вођеној земљишној књизи у ФБиХ ријешено више предмета него што је током проматраног квартала запримљено. Резултат ових успјешно проведених активности је смањење укупног броја неријешених предмета са претходних 6% на 5% на нивоу ФБиХ”, рекао је министар Јозић.
Такође, активности на успостави/замјени земљишне књиге, које су започете током Пројекта регистрације земљишта, су у потпуности завршене у општинским судовима Градачац, Бугојно и Чапљина, а у општини Завидовићи - Одјел Маглај је у завршној фази. У току је и успостава/замјена земљишне књиге у општинама Травник иЉубушки.
„У оквиру Федералне управе геодетске и имовинско-правне послове устројена је Јединица за имплементацију Пројекта и захваљујући обученом и квалитетном особљу све активности се реализују сукладно зацртаном плану“, нагласио је руководилац Јединице Неџад Пашалић.
Треба напоменути да је у имплементацији пројекта посебна пажња посвећена рањивим скупинама, односно расељеним лицима, припадницима националних мањина, социјално угрожених скупина, те лица са инвалидитетима, као и њиховој едукацији и информисању везано за Пројекат регистрације некретнина у ФБиХ.
Сви уписи у земљишне књиге за катастарске општине, које су предмет успоставе или замјене земљишне књиге, а у оквиру Пројекта регистрације некретнина, проводиће се без наплате судских такси.