USVOJENA INFORMACIJSKO KOMUNIKACIJSKA STRATEGIJA ZEMLJIŠNE KNJIGE I KATASTRA FEDERACIJE BIH - FGU

Novosti pregled

USVOJENA INFORMACIJSKO KOMUNIKACIJSKA STRATEGIJA ZEMLJIŠNE KNJIGE I KATASTRA FEDERACIJE BIH

25.07.2019 22:41

Ravnatelj Federalne uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove gosp. Željko Obradović i Ministar pravde Federacije BiH gosp. Mato Jozić su donijeli zajedničku Odluku o usvajanju Strategije informacijske i komunikacijske tehnologije zemljišne knjige i katastra nekretnina/zemljišta Federacije Bosne i Hercegovine za period 2019.-2029. godina.

IKT strategija je izrađena u sklopu implementacije Projekta registracije nekretnina, koji se financira kreditnim sredstvima Svjetske banke. IKT strategiju je izradio angažirani konsultant Prof. dr. Zdravko Galić, a nadzor nad izradom IKT strategije je vršila zajednička Radna skupina imenovana od strane ravnatelja Federalne uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove i Ministra pravde Federacije BiH.

Temeljni cilj IKT Strategije je definiranje prioritetnih ciljeva, projekata i aktivnosti koje doprinose unapređenju i daljnjem razvoju zemljišnoknjižnih i katastarskih informacijskih sustava na teritoriju Federacije BiH. Naglasak je stavljen na unapređenje razmjene podataka između zemljišnoknjižnog i katastarskog informacijskog sustava, omogućavanje razmjene podataka sa drugim javnim registrima (registar osobnih podataka građana, registar poslovnih subjekata, adresni registar i sl.), implementaciju novih elektronskih usluga, poboljšanje kvalitete podataka katastra i zemljišne knjige, kao i poboljšanje i eventualno redizajniranje postojećeg zemljišnoknjižnog informacijskog sustava (ZKIS) i informacijskog sustava katastra nekretnina/zemljišta u jedan jedinstveni sustav.

U IKT Strategiji su definirani kratkoročni (period od 1-3 godine), srednjoročni (period od 4-6 godina) i dugoročni (period od 7-10 godina) strateški ciljevi, projekti i aktivnosti koji će omogućiti dalji razvoj i unapređenje zemljišnoknjižnog i katastarskog informacijskog sustava. Navedeni informacijski sustavi su promatrani sa svih aspekata relevantnih za njihovo funkcioniranje, kao što su zakonski okvir, arhitektura sustava, ljudski potencijali, hardver, softver, podaci, te njihova međusobna veza i razmjena podataka, ne samo interno, već i sa vanjskim informacijskim sustavima.

Natrag