Održana obuka za Bernese GNSS Software u Bernu, Švicarska - FGU

Novosti pregled

Održana obuka za Bernese GNSS Software u Bernu, Švicarska

04.02.2025 16:48

Federalna uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove je u sklopu projekta DELEF uspješno nabavila licencu za Bernese GNSS Software, jedan od najnaprednijih naučnih softvera za obradu satelitskih mjerenja. Na petodnevnoj obuci za korištenje ovog softvera koja je održana u Bernu, Švicarska, od 27.01. do 31.01.2025. godine, su ispred Federalne uprave sudjelovali gosp. Ervin Redžepagić i gosp. Jasmin Ćatić, koji su ujedno jedni od prvih stručnjaka iz Bosne i Hercegovine koji su prošli ovu specijaliziranu edukaciju.

Bernese GNSS Software je napredan alat koji je razvio Astronomski institut Sveučilišta u Bernu i koji se širom svijeta koristi za preciznu obradu GNSS podataka. Njegove mogućnosti obuhvaćaju visoko preciznu obradu satelitskih mjerenja, računanje GNSS kampanja, određivanje godišnjih promjena/brzina stanica referentnih mreža, kao i postprocesiranje podataka kontinuiranih stanica GNSS mreža poput FBiHPOS-a.

Obuka je predstavnicima Uprave omogućila da se detaljno upoznaju s funkcionalnostima softvera, uključujući procedure za obradu GNSS podataka, analizu kvalitete mjerenja te generiranje točnih i pouzdanih koordinata. Ova ekspertiza ključna je za unapređenje rada FBiHPOS mreže jer omogućuje visokopreciznu obradu dnevnih GNSS mjerenja, bolju kontrolu kvalitete podataka i pouzdane analize deformacija i pomjeranja referentnih stanica.

Stjecanjem ovog softverskog alata i odgovarajuće stručne obuke, Federalna uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove sada raspolaže jednim od najmoćnijih naučnih rješenja u oblasti satelitske geodezije. Očekuje se da će implementacija Bernese softvera značajno unaprijediti kvalitetu i preciznost geodetskih podataka u Bosni i Hercegovini, omogućavajući još pouzdaniju upotrebu GNSS tehnologija u različitim sektorima gospodarstva i istraživanja.

Pored naše zemlje, sudjelovali su i stručnjaci sa tehničkih sveučilišta i znanstveno-istraživačkih centara iz Njemačke, Austrije, Francuske, Španjolske, Italije, Švicarske, Danske, Sjeverne Irske, Grčke i Rumunije, što dodatno potvrđuje značaj i međunarodni karakter ove obuke.

Natrag