U Trebinju je 1. i 2. februara 2017. godine održan redovni godišnji sastanak Upravnog odbora projekta Izgradnja kapaciteta za unapređenje zemljišne administracije i procedura u Bosni i Hercegovini – CILAP i norveškog projekta Javne službe za tržište nekretnina i evropske integracije.
Sjednici Upravnog odbora su prisustvovali:
- Anders Lundquist, zamjenik generalnog direktora Lantmäterieta (švedska geodetska uprava)
- Peter Wasström, rukovodilac Odjeljenja za međunarodne usluge, Lantmäteriet
- Željko Obradović, direktor Federalne uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove
- Miloš Komljenović, direktor Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove RS
- Anđa Zimić, direktorica CILAP projekta
- Maria Lodin, koordinatorica norveškog projekta za BiH
- Marie Bergstrom, predstavnica Ambasade Kraljevine Švedske
- Nina Geladze Ekstedt, predstavnica SIDA-e
- Nedim Bukvić, predstavnik SIDA-e
- Denis Tabučić, koordinator CILAP projekta za FBiH
- Srđan Radulj, koordinator CILAP projekta za RS
- Darko Mišković, koordinator norveškog projekta za RS.
Na sastanku je razmatran Izvještaj o radu i napretku za 2016. godinu, koji je prezentirala gđa Anđa Zimić. Rezultate komponenti projekta koje se tiču izgradnje kapaciteta unutar institucija zemljišne administracije u BiH predstavili su direktor gosp. Željko Obradović i koordinator projekta CILAP gosp. Denis Tabučić.
Predstavnici norveške geodetske uprave informirali su prisutne o aktivnostima projekta, s posebnim osvrtom na aktivnosti digitalnog arhiva i završetak procesa tenderske procedure za ovu aktivnost u oba entiteta u BiH.
Kao dio sastanka Upravnog odbora organizirana je radna posjeta općini Trebinje, te svečana večera kojoj je prisustvovao i ambasador Kraljevine Švedske u BiH Njegova Ekselencija gosp. Anders Hagelberg. On je tom prigodom iskazao svoje zadovoljstvo rezultatima projekata i izuzetnom saradnjom dviju geodetskih uprava u BiH.
Svi učesnici sastanka su izrazili zadovoljstvo dosadašnjom implementacijom i rezultatima CILAP i norveškog projekta i zaključili da je podrška koju ovi projekti pružaju izuzetno važna ne samo za razvoj geodetskih uprava, kao neposrednih učesnika, nego i za unapređenje sistema zemljišne administracije u BiH. Aktivnosti projekata doprinose ekonomskom i socijalnom razvoju, održivom tržištu nekretnina, održivom korištenju zemljišta i pristupanju EU-u, što predstavlja opće razvojne ciljeve projekata.